Legutóbb a The New York Times hasábjain látott napvilágot a fenti kérdésre választ kereső esszé. A cikk első körben arra mutat rá, hogy bár a kurkuminnak – mint a kurkuma hatóanyagának – klinikailag továbbra is több a vélt, mint a bizonyított jótékony hatása, ennek ellenére csak az Egyesült Államokban hétszeresére nőtt a kurkumint tartalmazó étrend-kiegészítők iránti kereslet 2018-ban, s becslések szerint 328 millió dollár eladást termel, azaz valamivel több, mint 100 milliárd forintot. A megszólaltatott szakértők egyet értenek abban, hogy India esetében a kurkuma nem csak kulturális jelentőséggel bír, de régidők óta a természetes gyógyászat egyik legfőbb és legfontosabb eszköze, és valóban lehet elvi összefüggésekről beszéni. Dr. Anupama Kizhakkeveettil elmondása szerint, a mai tudomány egyik legfőbb kihívása a kurkumával szemben, hogy bizonyítani tudja hatóanyagainak az emberi szervezetre gyakorolt hatását, amelyet az idő szerinte már egyértelműen alátámasztott a kurkumát rendszeresen fogyasztó kultúrkörökben.
A kurkuma erejébe vetett hit és a tények
Azok az ázsiai népek, amelyek évezredek óta használják a gyógynövényt, úgy tartják, hogy a kurkuma májvédő, méregtelenítő és vértisztító hatású, szív- és érvédő tulajdonsággal bír, fokozza az epe működését, gátolja az epekő kialakulását, egyensúlyban tartja a koleszterinszintet, erősíti az immunrendszert, enyhíti a reumás panaszokat, valamint összefüggést látnak a kurkuma fogyasztás és a rákmegelőzés között. De mit mondanak a tények?
A Journal of Medicinal Chemistry 2017-ben a „bolondok aranyának” nevezte a kurkumát, utalva ezzel arra, hogy tudományos magyarázat továbbra sincs, amely igazolná a kurkuma csodatevő voltát. A Natural Medicines szaklap szintén foglalkozott a kurkumát övező kérdésekkel, s ha egyértelmű tudományos bizonyítékkal vagy éppen cáfolattal neki sem sikerült szolgálnia, az ellentmondások tekintetében a laikusok számára is érthető magyarázatot adott. E szerint a laboratóriumi vizsgálatok teljes mértékben pozitív eredményt hoztak, bizonyítva több, a kurkumához kacsolódó gyógyászati hiedelmet. Másfelől ezekre a vizsgálatokra épülő klinikai tesztek, gyógyszerkísérletek azonban nem a várt eredményt hozták. A laboratóriumi vizsgálatok, illetve a klinikai tesztek közötti ellentmondás pedig csak tovább erősíti a kurkumát övező kettős megítélést, miközben az ilyen tudományos viták lendületet adnak a vita tárgyát képező alanynak, jelen esetben a kurkumának.
***
Tel: +36 20 325 8091
1136 Budapest
Pannónia u. 33. fszt/1.
info@vitalvar.hu
www.vitalvar.hu