A szénanátha lehet szezonális vagy egész évre kiterjedő

A szénanátha lehet szezonális vagy egész évre kiterjedő

A szénanátha vagy allergiás nátha, pollenekre (a virágok szaporító szervének hímivarsejtjei), penészre (gombafajta, mely megtalálható a természetben, illetve nyirkos, sötét zárt helyiségekben, mint pince vagy fürdőszoba), illetve egyéb más mikroszkopikus anyagokra adott allergiás reakció. A szénanátha lehet szezonális (csak bizonyos hónapokban jelentkező) vagy egész évre kiterjedő.

Szezonális szénanátha

A szezonális szénanátha akkor jelentkezik, amikor a növények (fák, füvek) virágoznak, pollenjüket szórják. Tavasszal a korán virágzó fák okoznak szénanáthát. Nyáron a füvek, gabonák, gyomok. Szénanáthát okozhatnak még gombák is azáltal, hogy spóráik a levegőbe kerülnek kora márciustól késő novemberig.

Perineális (egész évben tartó) szénanátha

Az egész évben jelentkező szénanátha oka olyan anyag, mely jelenléte nem köthető évszakokhoz. Ilyen pl. a házipor, penész, állati szőr. Ezek az allergének megtalálhatóak párnákban, paplanokban, alsó ruházatban, drapériákban, függönyben, szőnyegben, bútorok kárpitjában. Nagyon gyakori, hogy az allergiás beteg nem egy, hanem több allergénre is érzékeny.

Jellemzően a szénanátha tünetei

A szénanátha esetén az emberi szervezet idegenként ismeri fel az allergént, és védekezés során az immunrendszert aktiválja, ami többek között hisztamin felszabadulással jár. A hisztamin aztán duzzanatot, vörösséget, viszketést, váladékozást okoz az orrüregben, szemben és a légutakban. A duzzanat hivatott megakadályozni, hogy az allergén bekerüljön a szervezetbe, míg a váladékozás, tüsszögés a nyálkahártyán lévő allergén eltávolítását. Szénanáthás embernél hirtelen tüsszögés, orrfolyás, szemirritáció lép fel. A tünetek minden életkorban felléphetnek, azonban a leggyakoribb, hogy a 30. életév betöltése előtt kezdődnek.

Orra lokalizálódó szénanátha tünetek:

  • orrviszketés
  • orrfolyás
  • tüsszögés
  • orrdugulás

Szemre lokalizálódó szénanátha tünetek:

  • szemviszketés
  • könnyezés
  • vörös szem

A szénanátha valódi okát, azaz, hogy egyesek miért lesznek allergiásak a fenti allergénekre, mások miért nem; illetve hogy ki miért lesz allergiás az egyik és nem a másik allergénre, nem tudjuk. A szénanátha kialakulásában - ahogy az allergia kialakulásában - nagyon sok tényező játszik közre: a genetikától a környezetszennyezésig.

Szénanátha kezelése

A szénanátha kezelése a többi allergiához hasonlóan a következőkből áll:

  • szénanáthát kiváltó allergének kerülése
  • gyógyszeres kezelés
  • immunterápia
  • alternatív kezelési módok

Nem mindegy, hogy allergia okozta orrdugulás esetén milyen készítményt választunk. Az öngyógyszerezés helyett mindenképpen ajánlatos kikérni a szakorvos véleményét.

Forrás: www.allergiakozpont.hu

Kezeléshez a Vitálvár – Természetből jeles ajánlata:

   

 

blog comments powered by Disqus
Az oldal tetejére
Árukereső.hu Árukereső, a hiteles vásárlási kalauz