A Clostridiumhoz hasonló baktériumok daganatellenes terápiában való felhasználásával régóta próbálkoznak a tudósok. Ezek a baktériumok ugyanis nagyszerűen érzik magukat oxigénhiányos környezetben (mint amilyen sok tumor belsejében is van). Ennek köszönhetően a baktériumok, ha eljutnak a daganat belsejébe, elpusztítják a beteg sejteket és érintetlenül hagyják az egészségeseket.
Shibin Zhou onkológus professzor, a kutatás vezetője akkor kezdett el a baktériumok daganatellenes felhasználási lehetőségei iránt érdeklődni, mikor észrevette, hogy néhány, súlyos bakteriális fertőzésen átesett betegénél csökkent a daganat mérete. A jelenlegi kutatásban a csapatával a lágy szövetekben kialakuló tumorokra koncentráltak.
"A baktériumok használatának az az egyik előnye, hogy viszonylag könnyen módosítani lehet a baktériumokat, akár úgy hogy egyéb terápiás tulajdonságokkal ruházzuk fel őket, akár úgy, hogy kevésbé toxikussá tesszük őket" - mondta Zhou professzor.
Természetes formájában a C. novyi a talajban található meg, és fertőzést okozhat szarvasmarhákban, birkákban, de emberekben is. A szakemberek a fertőzést okozó géneket távolíttatták el, az új variánst C. novyi-NT-nek nevezték el.
A kísérletek során a módosított baktériumot 16 daganatos kutyába injekciózták be (a megbetegedést nem a kutatók idézték elő). Hat kutyánál az injekciót követően 21 napon belül észrevehetőek voltak a reakciók, három állatból teljesen eltűnt a daganat, három másikban pedig minimum egyharmadával csökkent a tumor mérete. A kezelés mellékhatása láz és gyulladás volt - vagyis olyan tünetek, amelyek egyébként is jellemzőek egy bakteriális fertőzésre.
Egy másik kutatásban a kemoterápia és a C. novyi-NT kombinációját vizsgálták. A kemoterápia, illetve a sugárterápia növeli az oxigénhiányos szövetek mennyiségét, így azok még fogékonyabbak lehetnek a baktériuminjekcióra.
Az eddigi vizsgálatok ráadásul azt is sugallják, hogy a baktériuminjekció nagyon erős válaszreakciót válthat ki a szervezetből, mely a baktériumos kezelés után is megmarad, így a szervezet hatékonyabban képes felvenni a harcot a daganatokkal.
Forrás: